Bocian Pożyczka – czy warto korzystać z tego produktu?

Bocian Pożyczka, marka wyróżniająca się na rynku szybkiego pożyczania, zdobyła szerokie uznanie nie tylko za sprawą swojej niepowtarzalnej nazwy, ale również skutecznie prowadzonej promocji – zarówno w internecie, jak i w mediach tradycyjnych, takich jak telewizja. Ale to nie koniec cech, które nadają jej unikalności na tle konkurencji. Bocian Pożyczki prezentuje nieco odmienny model pożyczania, jak inne wiodące firmy na rynku. I tak, spółka Everest Finanse, która jest właścicielem marki Bocian, udziela pożyczek w modelu domowym (podobnie jak główny konkurent Bocian Pożyczki, spółka Provident, która udziela pożyczek również internetowo). Doradca klienta Bocian Pożyczka spotyka się z potencjalnym pożyczkobiorcą w miejscu jego zamieszkania, a podpisanie umowy następuje poprzez złożenie elektronicznego podpisu na tablecie. Taki model działalności spółka rozwija od 2016 roku, kiedy w ręce pierwszych doradców terenowych klienta trafiły tablety.

Spotkanie z doradcą w domu i podpisanie umowy na tablecie – model działalności Bocian Pożyczka

bocian pożyczka

Zdobycie nowego klienta jest realizowane poprzez rozwiniętą strukturę doradców,  skupionych wokół kilkunastu oddziałów regionalnych, których wzmacniają aktywne działania promocyjne. Osoba która chce uzyskać pożyczkę ma możliwość samodzielnego wypełnienia wniosku online, który zostaje udostępniony na stronie Bocian Pożyczka. Potencjalny klient Bocian Pożyczki może również zadzwoń na numer 600 100 100, aby zaplanować spotkanie z doradcą terenowym firmy Everest Finanse w swoim miejscu zamieszkania.

W trakcie takiego spotkania, doradca dokonuje sprawdzenia wszystkich dokumentów, które przedstawia pożyczkobiorca w celu otrzymania pożyczki (potencjalny klient musi przedstawić m. in. ważny dowód osobisty, czy też dowód na zamieszkiwanie pod wskazanym adresem). Przedstawiciel firmy Bocian Pożyczki przeprowadza także analizę zdolności kredytowej potencjalnego klienta, opierając się na przedstawionych przez klienta dokumentach, takich jak zaświadczenie o dochodach. W sytuacji, gdy decyzja o przyznaniu pożyczki jest korzystna, środki są przekazywane gotówką, część kwoty może być również przekazywana jest za pośrednictwem karty przedpłaconej. Spłata pożyczki odbywa się co tydzień, w ramach kolejnych odwiedzin doradcy klienta w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy.

W 2020 r. spółka stojąca za Bocian Pożyczki miała ponad 280 milionów przychodów ze sprzedaży. Zdecydowanym liderem rynku jest Provident, niemniej Bocian Pożyczki plasuje się na podium, jeśli chodzi o ilość obsługiwanych klientów (ponad 700 tysięcy pożyczkobiorców), jak i sumę generowanego przychodu.

Bocian Pożyczki w przeszłości – naruszenia i kary od Prezesa UOKiK

Firma chwali się, że „wytrwale pracuje by dostarczać produkty finansowe łatwo, bezpiecznie i wprost do drzwi wszystkich Polaków”. Jak jeszcze opisuje swoją działalność Bocian Pożyczki?

„Działamy uczciwie i rozważnie z poszanowaniem słusznego interesu klientów i dobra rynku finansowego oraz nie nadużywamy swojej dominującej pozycji wynikającej z przewagi zasobów, w tym kwalifikacji lub kompetencji osób działających w naszym imieniu.”

No właśnie, czy oby na pewno na pierwszym miejscu działalności Bocian Pożyczki jest słuszny interes klienta, czy też rozważne i uczciwe działanie?

Do innych wniosków doszedł Prezes UOKiK. Już w 2015 wobec właściciela marki Everest Finanse wydano decyzję, w której Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że Everest Finanse naruszało prawo, nie podając w formularzu informacyjnym informacji o opłacie za obsługę pożyczki w domu. Dodatkowo, urząd zarzucił pożyczkodawcy kolejne naruszenia, takie jak podawanie w umowach błędnego wskaźnika RRSO, czy też wprowadzenie w błąd konsumentów co do rzeczywistej kwoty pożyczki, która uwzględniała również kredytowane koszty pożyczki. Spółka odwołała się od decyzji, jednak Sąd Apelacyjny utrzymał zaskarżoną decyzję, a Bocian Pożyczka otrzymało karę pieniężną w wysokości ponad 326 tysięcy złotych!

Kolejna decyzja wydana została w 2016 roku. Spółce zarzucono brak spełnienia obligatoryjnych obowiązków informacyjnych, które polegały na niepodawaniu w umowach pożyczkowych informacji o wysokości stopy oprocentowania zadłużenia przeterminowanego, oraz informacji o odsetkach w stosunku dziennym. W 2020 roku Prezes UOKiK sformułował kolejne zarzuty wobec Bocian Pożyczka. Po raz kolejny okazało się, że spółka działa niezgodne z ustawą o kredycie konsumenckim, gdyż w umowach pożyczek pieniężnych oraz aneksach, które klienci Bocian Pożyczki podpisywali w ramach zwiększenia kwoty pożyczki, brakowało takich informacji jak:

– kolejność zaliczania wpłat klientów na konkretne należności;

– warunki zmiany oprocentowania przeterminowanego

– informacji o zabezpieczaniu pożyczki

Leasing konsumencki zwrotny – próba obejścia przepisów

To nie koniec naruszeń Bocian Pożyczki w stosunku do swoich klientów. Prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie tak zwanego leasingu konsumenckiego zwrotnego, który spółka Everest Finanse opisuje w opublikowanym filmie w witrynie Youtube.

Masz prawo do jasnych informacji w umowie

Konsumentom przysługuje niezbywalne prawo do klarownych i jednoznacznych informacji na temat zawieranej umowy jeszcze przed jej podpisaniem. Niestety, w wyniku działań firmy Everest Finanse, klienci mogli nie być świadomi, jakie kwoty finansowania otrzymują jako kredyt konsumencki, a jakie są związane z sprzedażą przedmiotu objętego umową leasingu. Co więcej, z tytułu tego leasingu konsumenci ponosili nadmiernie wysokie koszty. Gdyby mieli świadomość, że przepłacają za udzieloną pożyczkę, mogliby zrezygnować z jej zaciągnięcia. Co więcej, niekiedy przedmiotem leasingu były… nieistniejące przedmioty, których nie posiadali klienci Bocian Pożyczka! Dodając należy, że konsumenci nie wiedzieli tak naprawdę, co podpisują (udostępniano im jedynie ramkę do podpisu na tablecie, a nie samą treść podpisywanych dokumentów).

Bocian Pożyczki opinie

bocian pożyczka opinie

Jak więc widzisz, rzeczywistość jest czasami zgoła inna niż ta, którą opisują przedsiębiorcy. Okazuje się bowiem, że sami klienci Bocian Pożyczki nie wypowiadają się o pożyczkodawcy dobrze. Większość opinii, które znajdziemy w internecie to opis negatywnych wspomnień związanych z podpisaną przez oceniającego umową pożyczką z Bocian Pożyczki. Nie wiem, czy kiedyś nadejdzie taki dzień, w którym polecę Wam z całego serca jakąś pożyczkę pozabankową (oby nie), ale oczywiście nie mogę wystawić Bocian Pożyczka pozytywnej oceny. W mojej ocenie konstrukcja umów Bocian Pożyczka jest na tyle niejasna i skomplikowana, że nie jest to produkt dla statystycznego Kowalskiego. O wiele lepsze finansowanie, na jasnych zasadach, otrzymacie, udając się do normalnego banku.

Oczywiście pamiętać należy, że pożyczać trzeba mądrze. Na pewno nie jest dobrym pomysłem droga pożyczka na nadchodzące wakacje, ale już kredyt na naprawę samochodu, który umożliwia dojazd do pracy, już tak. Produkt Bocian Pożyczki skierowany jest raczej do osób, które zostały pozbawione możliwości finansowania w sektorze bankowym, jednak pisały do mnie osoby, które skuszone reklamami w telewizji, zawarły umowę z Bocian Pożyczka. Nie jest to nieodwracalna decyzja, bo zawsze istnieje możliwość wzruszenia zapisów umowy na drodze sądowej, jednak pamiętać należy, że zanim sprawa trafi do sądu, tak przejść trzeba cały proces windykacyjny, który niekiedy może wiązać się z niezbyt profesjonalnym działaniem doradców terenowych Bocian Pożyczka.

Umowa Bocian Pożyczka – jak możesz podważyć jej zapisy?

umowa Bocian Pożyczki

Spójrzmy na przykładową aneks do umowy Bocian Pożyczki. Treść aneksu jest zapisana taką czcionką, że nie jest możliwe, aby klient przeczytał całość zapisów przed akceptacją warunków aneksu do umowy pożyczki. Co więcej, samo podpisanie, jak już wspomniałem, odbywa się za pomocą tabletu, na którym treść umowy nie jest udostępniana. O ile konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia, tak doradcy potrafili nie informować konsumenta o tym prawie. Umowa pożyczki, lub aneks do takiej umowy, jest udostępniany jedynie na koncie klienta, a nie w formie pliku wysłanego na skrzynkę e-mail pożyczkobiorcy. Klienci Bocian Pożyczka często nie wiedzieli nawet o tym, że istnieje coś takiego, jak portal klienta, gdzie znajdą dokumentację związaną z umową pożyczki! Jakie było zdziwienie osób, które pisały do mnie o poradę związana z długiem z Bocian Pożyczki, kiedy informowałem ich o tym, że całość dokumentacji związanej z umową pożyczki znajduje się na portalu www.teczkaklienta.pl. Jeszcze większe zdziwienie budził fakt, że oprócz umowy pożyczki, na koncie klienta, znajdowały się jeszcze inne dokumenty – dotyczące zawarcia umów dodatkowych, takich jak na przykład pakiet usług prawniczych, czy rzekomo fakultatywnego ubezpieczenia, z którego… nie można było zrezygnować!

Karta przedpłacona Bocian Pożyczka

Bocian Pożyczki informuje, że podczas podpisywania umowy o pożyczkę gotówkową, otrzymasz kartę debetową VISA od mBank, na której znajduje się kwota pożyczki. Możesz wybrać, czy chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu, czy użyć karty do robienia zakupów. Doradcy klienta nie informują jednak konsumentów o tym, że z karty przedpłaconej potrącone zostaną opłaty za usługi dodatkowe. Niekiedy okazać się może, że karta przedpłacona jest absolutnie do niczego nie potrzebna, bo całość doładowanej kwoty jest automatycznie potrącana!

Zawsze warto przypominać,  że przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki, niezbędne jest dokładne zrozumienie warunków umowy i potencjalnych konsekwencji finansowych. Jeśli jesteś niepewny co do szczegółów umowy pożyczki, najlepiej zrezygnuj z danej oferty. Kwestie związane z naruszeniami przepisów i kary wynikające z decyzji Prezesa UOKiK są szczególnie niepokojące, i jest to coś, czego potencjalni klienci Bocian Pożyczka powinni być świadomi.

Nie spłacam pożyczki w Bocianie – co dalej?

W następnym wpisie dowiesz się, jak zakwestionować roszczenie wysuwane przez Bocian Pożyczki względem Twojej osoby. Dowiesz się, jak zapisy umowy Bocian Pożyczki umożliwią Ci zamianę kredytu w całkowicie darmowy, a ponadto, czy cesja pożyczki do funduszu sekurytyzacyjnego zwiększy Twoje szanse na wygraną w sądzie.

Tymczasem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące Bocian Pożyczki – zostaw komentarz pod wpisem!

Materiały źródłowe: bocianpożyczki.pl