Jeżeli Twoje reklamacje odbijają się od ściany i chciałbyś, w Twoich sprawach pomógł Ci Rzecznik Finansowy to istnieje trochę wygodniejsza forma kontaktu z ta instytucją, niż tradycyjny list polecony, czy też wysyłka wniosku w zeskanowanej formie pocztą elektroniczną. Nie każdy przecież ma w domu drukarkę, czy też skaner, aby móc zorganizować sobie wszystkie dokumenty. Poza tym po co chodzić na pocztę i płacić za wysyłkę, jeśli żyjemy w czasach e-administracji i Rzecznik Finansowy także korzysta z jej dobrodziejstw?

Jak wysłać wniosek do Rzecznika Finansowego drogą elektroniczną?

Założenie konta na Epuap

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić to założyć sobie konto na platformie Epuap (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej)

Epuap

Profil Zaufany

Rejestracja na Platformie wiąże się z uzyskaniem tzw. Profilu Zaufanego, który jest swego rodzaju podpisem elektronicznym używanym w kontaktach z administracją publiczną, w tym z Rzecznikiem Finansowym. Rzecznik Finansowy posiada elektroniczną skrzynkę, gdzie będziecie wysyłać swoje wnioski.

Jak czytamy na stronie Rzecznika Finansowego:

Wnioski (skargi/zażalenia) do Rzecznika Finansowego należy przekazywać pocztą tradycyjną. Wnioski przekazywane na adres poczty elektronicznej powinny mieć formę skanu podpisanego wniosku lub zawierać podpis elektroniczny.

Rzecznik Finansowy przyjmuje pisma także drogą elektroniczną. Twoim podpisem elektronicznym będzie Profil Zaufany.

Rzecznik Finansowy

Weryfikacja Profilu Zaufanego

Kolejnym etapem jest weryfikacja Twojego Profilu Zaufanego. Można tego dokonać stacjonarnie, albo poprzez bankowość internetową – jeśli posiadasz konto w jednym z banków, które współpracują z Epuap, nie będzie potrzeby udania się do Urzędu Miasta / Pracy / innego punktu aktywującego Profil Zaufany. Mając Profil Zaufany, możliwe będzie nie nie tylko z platformy Epuap ale także załatwienie szereg innych spraw urzędowych. Po więcej informacji odsyłam na stronę obywatel.gov.pl

Rzecznik Finansowy

Wysłanie wniosku do Rzecznika Finansowego drogą elektroniczną

Jak już Twój Profil Zaufany będzie aktywowany, uzyskasz dostęp do narzędzia umożliwiającego kontakt z Rzecznikiem Finansowym bez potrzeby skanowania pism. Wystarczy, że w formularzu wpiszesz treść wniosku (zgodnie ze wzorem ze strony Rzecznika Finansowego) i dołączysz załączniki (np. umowy które przyszły na maila, korespondencję z podmiotem rynku finansowego). Podpiszesz takie pismo Profilem Zaufanym i będzie to równoważne z tym, jakbyś podpisał takie pismo własnoręcznie.

Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy

Epuap – to nie tylko Rzecznik Finansowy, ale dziesiątki innych instytucji

Co więcej, Epuap umożliwia także załatwienie dziesiątków innych spraw urzędowych, niż tylko wysłanie wniosku do Rzecznika Finansowego. Możesz na przykład wysłać zawiadomienia do UOKiK.

Kiedy wysłać zawiadomienie do UOKIK?

Jeśli uważasz, że któraś z firm pożyczkowych łamie prawo i używa np. postanowień umownych uznanych za abuzywne lub narusza zbiorowe interesy konsumentów poprzez stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, możesz powiadomić o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tak na marginesie – Rzecznik Finansowy może także zawiadomić UOKiK, jeśli uzna, że Twój wniosek wysłany do Rzecznika stanowi ku temu podstawę. Rzecznik Finansowy na swojej stronie publikuje często istotne z punktu widzenia konsumenta poglądy, które można potem wykorzystać w walce z firmą pożyczkową. Rzecznik Finansowy pisał ostatnio o skutkach przekroczenia odpowiedzi na reklamację, zachęcam do zapoznania się z poglądem na portalu Rzecznika.

I jeszcze na koniec – mając Profil Zaufany możesz bez wychodzenia z domu założyć konto (i je aktywować) na Portalu Informacyjnym Sądu. Otrzymasz wtedy dostęp do Twoich spraw toczących się przed sądem z powództwa firm pożyczkowych i banków. Cała procedura takiej aktywacji przez Profil Zaufany znajduje się na Portalu Informacyjnym.

Pamiętaj – Rzecznik Finansowy został powołany, aby ukrócić bezprawie instytucji finansowych. Rzecznik Finansowy, jeśli Twoja argumentacja z reklamacji okaże się słuszna, wystąpi do podmiotu rynku finansowego i skłoni ten podmiot, aby uznano Twoją reklamację.