Kolejna wygrana z parabankiem.  Capital Service, działający pod marką Kredyt OK oddał nienależnie pobrane środki w wysokości ponad 552 zł. Tym samym, pożyczka Kredyt OK została zamknięta, a perspektywa zapłaty wygórowanych kosztów  zniknęła!

Niezgodne z prawem koszty w umowie pożyczki Kredyt OK.

 

Kredyt Ok oferuje pożyczki spłacane w formie ratalnej. Klient, zaciągając pożyczkę Kredyt OK zobowązany jest do zwrotu kapitału, odsetek oraz wysokiej prowizji. Prowizja tak naprawdę jest ukrytym wynagrodzeniem pożyczkodawcy i nie ma związku z czynnościami, których pożyczkodawca dokonał w ramach zawarcia umowy.  I tak osoba, która pożyczyła 2500 zł do oddania miała ponad 1500 zł więcej, z czego największą część stanowiły własnie prowizje – przygotowawcza oraz operacyjna.

Już sam fakt, że Kredt Ok skonstrował umowę w ten sposób, że klient płaci prawie 600 zł  (w wypadku umowy, którą oprotestowaliśmy) opłaty przygotowawczej nie jest zgodne z prawem. Kosztów takich nie może przecież wygenerować wydrukowanie umowy, wypełnienie jej danymi pożyczkobiorcy przez doradcę z Kredyt Ok, czy też w końcu dojazd doradcy do miejsca zamieszkania  klienta… (no chyba, że doradca z Kredyt Ok jedzie taksówką i przy okazji zwiedza z kierowcą miasto, wydłużając drogę do granic możliwości).

W umowie  znalazła się także kolejna prowizja – operacyjna.  Pożyczka spłacana jest na rachunek bankowy, bez udziału pracowników spółki, a księgowanie odbywa się automatycznie.  Dlaczego więc z tego tytułu pożyczkobiorca jest zobowiązany do zwrotu ponad 700 zł na konto Kredyt Ok?

Czy w wypadku Kredyt OK zadziała sankcja kredytu darmowego?

Wiedzieliśmy już, że koszty pożyczki w Kredyt Ok są zawyżone. W następnym kroku trzeba było dokładnie przeanalizować umowę pod kątem zgodności z ustawą o kredycie konsumenckim.  I tutaj okazało się, że umowa jest niezgodna z prawem. Pożyczkodawca zapomniał o kilku ważnych i istotnych informacjach i podał także błędnie niektóre parametry pożyczki. Po krótkim wyliczeniu, okazało się, że osoba, której umowę chcieliśmy oprotestować, spłaciła już dawno kapitał pożyczki, a wpłaty ponad pożyczony kapitał zamknęły się w kwocie ponad 550 zł. Pozostało napisać obszerną reklamację z oświadczeniem o sankcji kredytu darmowego.  Jeśli czytaliście już wpisy na blogu poświęcone sankcji kredytu darmowego, to wiecie, że po opretostowaniu wadliwej umowy pożyczki należy się zwrot wszystkich pieniędzy wpłaconych ponad kapitał pożyczki. W wypadku  pożyczki Kredyt Ok sankcja kredytu darmowego nie dość, że spowodować miała zwrot pieniędzy, to zniknąć miały też codzienne telefony i wizyty pracowników windykacji terenowej. Było więc o co walczyć!

Napisaliśmy pierwszą reklamację, w której zarzucaliśmy szereg nieprawidłowości związanych konstrukcją umowy pożyczki. Wierzyciel na pierwszą reklamację odpisał negatywnie. W odpowiedzi znalazła się interpretacja przepisów prawa na tylko Kredyt Ok znany sposób.  Czekajcie… skądś to chyba znam. Tak! Na maturze, dobrych kilkanaście lat temu też miałem zinterpretować pewien tekst, gdyż uogólniając pytanie brzmiało „co autor miał na myśli?”. W wypadku powszechnie obowiązujących ustaw sprawa jest zgoła odmienna.  Kredyt Ok nie może interpretować prawa w dogodny dla siebie sposób. Interpretacja musi być zgodna z poglądami doktryny (czyli tych osób, które zajmują się interpretacją prawa). Bardzo ważna jest także utrwalona linia orzecznicza (czyli ogólnie rzecz biorąc  chodzi o wyroki sądów w podobnych sprawach.

Kredyt Ok błędnie interpretuje przepisy ustawy o kredycie konsumenckim.

 

Po odmownej odpowiedzi nie poddaliśmy się. Zakasaliśmy rękawy i w efekcie czego powstało kolejne pismo. Uświadomiliśmy w nim adresata, że stanowczo przeciwstawiamy się błędnej interpretacji przepisów ustawy o kredycie konsumenckim.

 

Kredyt OK

Kredyt Ok – uznana reklamacja i zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

Po kilkunastu dniach przyszła kolejna odpowiedź.

Pożyczkodawca wysilił się tym razem na lakoniczną odpowiedź, w której stwierdzono, że sankcja kredytu darmowego jest zasadna!  Po raz kolejny dłużnik wykorzystał sankcję kredytu darmowego i kolejna pożyczka została zamknięta. Pracownikom Kredyt Ok życzymy natomiast, aby druga reklamacja stała się dla nich materiałem szkoleniowym, dzięki czemu będą mogli interpetować prawo zgodnie z zamysłem ustawodawcy.

 

 

Kredyt OKPamiętajcie, że Antychwilówka stoi na straży przestrzegania prawa. Każdy sygnał o tym, że pożyczkodawca owego prawa nadużywa jest dla autora wpisu bardzo ważna.  Przez to razem wspólnie możemy doprowadzić rynek szybkich pożyczek do względnej normalności.

Nie należy się poddawać. Nawet z beznadziejnej sytuacji można wyjść bez szwanku. 552 zł na koncie rzekomego dłużnika, dług zniknął – sprawa zakończona!

 

Jeśli masz otwartą pożyczkę w Kredyt OK i chciałbyś spłacić sam kapitał, to skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy. Jeśli spłaciłeś pożyczkę i od dnia spłaty nie minął rok – możesz także ubiegać się o zwrot!